Üye Girişi Yapmamışsınız Ya Da Zaten Bir ..::|| Garamanlıların Buluşma Noktası ||::.. Üyesi Değilsiniz. Forumlardan Yararlanabilmek İçin Üye Olmalısınız. Lütfen Buraya Tıklayarak Üye Olunuz.

Geri git   ..::|| Garamanlıların Buluşma Noktası ||::.. > AKTÜEL > Türkiye ve Dünya > Doğu Anadolu Bölgesi

Cevapla
 
Seçenekler Stil
  #1  
Alt 11-10-2009
yukselden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
yukselden yukselden isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Forum sahibi
 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Bulunduğu yer: Karaman
Mesajlar: 13,610
yukselden is on a distinguished road
Standart Ağrı Taşlıçay İlçesi

Tarihçe
İlçe merkezinin güneyinde bulunan höyük, buranın eski bir yerleşim merkezi olduğu izlenimini vermektedir. Ancak Taşlıçay’ın tarihine ilişkin yeterli bilgi yoktur. Aşağı Toklu, çöğürlü, Tanrıverdi köylerinde küçük çapta kaleler varsa da tahrip edildikleri gibi, tarihi kaynaklarda adları geçmemektedir.
Taşlıçay’ın en eski tarihe sahip yeri, Taşteker (üçkilise) dir. Taşlıçay Diyadin arasında Murat nehrinin güney kıyısındaki bu köyün tepesinde Urartuların Güneş tapınağı vardı. Buraya, XIX. yüzyıl Osmanlı - Rus savaşlarında Ruslar tarafından yerleştirilen Ermeniler de bir manastır yapmışlardı. Nuh’un mezarının da burada olduğuna ilişkin bir söylenti vardır. Urartulardan sonra ilçe toprakları Sakaş, Karduk ve Arsaklı Türklerinin, Romalıların, Sasanilerin kontrolünde kaldı. 750’den itibaren Abbasilerin egemenliğine giren bölge, içte bağımsız idarilerce, dıştan Abbasilere bağlı yönetildi. Murat vadisindeki yol güzergahında bulunan ilçe torakları, birçok kavmin ve Türk akıncılarının geçiş yolu oldu. 1064’te Selçuklu Türklerinin eline geçti, 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Selçuklu Devletinin sınırları içinde kaldı. 1243 Kösedağ Savaşından sonra ilhanlıların, bunların da Anadolu’dan çekilmesiyle; Celayirlilerin, Timur’un, Karakoyunlu ve Akkoyunlu Türkmen devletlerinin yönetimine girdi. 1502-1514 yılları arasında Safevilerin eline geçti.çaldıran Zaferi (1514) ile birlikte Osmanlı topraklarına katıldı. iran Safevilerinin sınır tecavüzleri sonucunda 1578’te tekrar geri alındı. 1585 tarihli Osmanlı Mufassal Tapu defterinde gösterilen şelve Sancağının dört nahiyesinden biri Kumluca’dır. Taşlıçay, 1828-1829, 1854-1856, 1877-1878 Osmanlı Rus savaşlarında Rus işgaline uğradı. 1885’te asayiş karakolu kuruldu. 1892’de bucak merkezi oldu. Birinci Dünya Harbinde yeniden Rus işgaline uğrayan ilçe, 1917’de Rusların geri çekilmesiyle Ermeni zulmüne maruz kaldı. önceleri Diyadin’e bağlı Aşağı Taşlıçay adıyla bir bucak olarak yönetilirken 4.3.1954 tarih ve 6324 sayılı kanunla ilçe yapıldı.

Coğrafi Yapı
Türkiye iran transit yolu üzerinde, Murat nehrinin kuzey kıyısında kurulmuştur. Doğudan Diyadin ve Doğubeyazıt, kuzeyden Tuzluca, batıdan Ağrı ve Hamur, güneyden Erciş ile çevrilidir. Alanı 798 km kare, deniz seviyesinden yüksekliği 1660 m. dir.
Ağrı’nın orta kesiminde yer alan ilçenin büyük bölümü 2000 metreden yüksek dağlarla kaplıdır. Kuzey ve güneyde uzanan dağlar, orta bölümünde Murat vadisi ile ayrılır. Arazi volkaniktir. Kuzeyini Aras Güneyi sıradağlarının üzerindeki Perili dağının güney uzantıları ve Ziyaret tepesi (2800 m), güneyini Aladağ, güney batı kesimini de Kandil dağının doğu bölümü ile çevrilidir.ilçe’nin en yüksek noktası, güneydeki Aladağ üzerinde bulunan Muratbaşı (Koçbaşı) (3510m) dağıdır. Diğer yüksek noktaları şunlardır: Kuzeyde Ziyaret tepesi 1800 m., Balık gölü dağı 3159m., güney doğuda Rüzgar tepesi 2828 m., güney batıda Kandil dağı 2750 m. çevresindeki dağlık alanlardan alçak olan orta bölümdeki dalgalı düzlükler, çöküntü alanı ve Murat’ın aşındırdığı yerlerdir.
Bir yayla görünümünde olan bu orta bölüm, tarıma en elverişli alandır. Buraya Taşlıçay ovası da denir. ilçe’de kara iklimi egemendir. Yazlar sıcak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Yüksek yerlerde kar kalınlığı 1 metreyi bulur. Aladağ’ın 2700 m.den yüksek yerleri kalıcı kar ve buzlarla kaplıdır. Yağmurlar ekseri ilkbahar ve sonbaharda görülür. Kışın yağan kar, nisan ayı başına kadar yerde kalır. Doğal bitki örtüsünü ağustosa kadar yeşil kalan otluklar teşkil eder. Orman yoktur, sadece Murat nehrinin kıyısındaki çalılıklar vardır.
ilçe’nin en önemli akarsuyu doğu-batı yönünde akan Murat Nehridir. Murat suyu kuzey ve güneydeki dağlardan kaynaklanan derelerle beslenir. Murat nehrine kuzeyden Boti çayı, Büyük çay, Mirzehan çayı; güneyden Kubik çayı, Geldüş suyu ve Didem çayı karışır. Bu sular ilkbaharda karların erimesi ve yağmur sayesinde oldukça gür akarlar. Taşteker regülatörü hariç, Murat’tan sulama işlerinde faydalanılmaz. Sinek ve Aladağ’ın yüksek kesimlerinde görülen ve yazın sulak çayırlarla yeşillenen yaylalar önemli hayvancılık alanlarıdır.Buralara çoğunlukla Doğubeyazıtlılar yaylaya çıkar. Yaz mevsimlerinde yaylalar geçici birer köy yerleşmesi ve mesire yeri görünüşü yansıtır. Türkiye’nin en yüksek göllerinden biri olan Balık gölünün yarısı Taşlıçay’ın sınırları içindedir. Bu set gölünde sazan ve alabalık bulunur; gölün ve çevresinin manzarası ilgi çekicidir. Burası mesire yeridir. Kuzeydeki perili dağın yamaçlarında, yanı balık gölüne yakın yerlerde Sodo, Tırşo ve Turna buzul gölleri yer alır.

Nüfus Durumu
2000 yılı nüfus sayımına göre 5.106’sı ilçe merkezinde, 16.659’u ise köylerde yaşamaktadır. Genel toplam 21.839 olarak tespit edilmiştir. Buna göre yıllık nüfus artışı şehir merkezinde %12.85, köylerde % -4.47, ortalama %0.63 olarak belirlenmiştir.
(Belirtilen rakamlardaki ortalama nüfus artışı dışarıya verilen göç oranı dikkate alınmadan belirlenmiştir.)

Ekonomi
Halk Tarım ve Hayvancılıkla geçinir. Taşlıçay, Güneyde Aladağ, kuzeyde Sinek yaylalarının birbirine çok yaklaştığı alanda olduğundan arazisi engebelidir. Bu yüzden tarıma elverişli yerleri azdır. Bu durum, ekonomiyi engellemiştir. şeker pancarı ekilir, tahıl tarımı, kuçuk ve büyük baş hayvancılığı yapılır. Yerli ırk sığır ile Morkaraman koyun beslenir. Süt, peynir ve yağ üretimi önemlidir. Hayvan ürünleri ve canlı hayvan ticareti yapılırsa da, bunların çoğu Ağrı’da pazarlanır. Son yıllarda kümes hayvancılığı, besicilik ve arıcılık gelişmiştir. çok koyun beslenen dağ köylerinde halı, kilim, yastık gibi dokumanlar yapılır.
Az da olsa meyve yetiştirilir, Bostan ekilir. iklimin sertliği nedeniyle bitkisel üretim çeşitlenmemiştir. Taşlıçay ilçe olduktan sonra yavaş yavaş gelişmeye başladı, fakat yetersiz kaldı. Köy sayısının azlığı, Ağrı’ya yakınlığı ve halkın ekonomik gücünün sınırlı oluşu yüzünden ticaret hayatında durgunluk gözlenmektedir. ilçe maden yönünden de fakirdir.
M.T.A. tarafından Murat nehri kıyısında maden suyu kaynağı tespit edilmiştir.

Ulaşım ve Altyapı
İlçe Merkezinden E-80 karayolu geçmektedir. Köylerimizi ilçe merkezine bağlayan yollar asfalt değildir.Yaz aylarında ulaşım rahatlıkla sağlanmakta ancak kışın bazı köylere ulaşım zaman, zaman aksamaktadır. İlçe merkezi ile tüm köy ve mezralarda elektrik şebekesi mevcuttur. Tüm köylerimizde içme suyu bulunmakla birlikte genelde yetersizdir.
Türk Telekom A.Ş’ ye ait merkezde 1296 hat kapasiteli Anadolu tipi santral, Geçitveren köyünde 400,Yardımcılar köyünde 256,Esen köyünde 304,Çökelge köyünde 304 hat, Yk. Düz meydan köyünde 500’lük hat kapasiteli santralle hizmet vermektedir.Sinek ve Aladağ Yaylaları
ilk baharda karlar erimeye başlayınca, yaylalar hayat ve canlılık kazanır. Renk renk çiçekler, göçmen kuşların cıvıltıları ve yemyeşil kırlara yayılan sürüler, doyulmaz bir tabiat güzelliği oluştururlar. Buz gibi kaynak sular, serin ve temiz hava bu yaylalarda hep vardır. Yaylalar yeşilliğini ve tazeliğini ağustos ortalarına kadar korurlar. Yaylaların gidilebilecek her yerine yol yapılmıştır.
Taşlıçay'a 40km olan göl, Doğubeyazıt’ ın Sinek Yaylası’nda bulunmaktadır. 2245 metrelik rakımı ile yurdumuzun en yüksekte bulunan gölüdür. 34 km2 lik yüzölçümü bulunan gölün çevresinde kurulu 10 tane köy vardır. Bu köylerden 5 tanesi ilçemize bağlıdır. Doğubeyazı’ın içme suyu da bu gölümüzden sağlanmaktadır. Özel bir tür alabalığı ve çok lezzetli Sazan Balığı vardır. Gölün çevresindeki köy halkı geçimini balıkçılık ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Gölün ortasında üzerinde tarihsel kalıntılar bulunan 4 dekar alanında bir de ada bulunmaktadır. Kışın tamamen donan gölde yazın yerli ve yabancı turistler tekne turu yapmaktadırlar. Muhteşem günbatımı ve Ağrı Dağı manzarasıyla kartpostallara konu olan güzelliğiyle görülmeye değer bir doğa harikasıdır.
Balık Gölü ilçenin kuzeyindeki Balık gölü Sinek yaylasında alabalığı ile ünlü bir lav seti gölüdür. Gölün suyu tatlı ve temizdir. Sazan balığı ve ünlü kırmızı pullu (kızıl alabalık) alabalığı vardır. Gölün çevresindeki buz gibi kaynaklar, Anadolu’nun en güzel sularıdır. Göl, doğal bir güzelliğe ve sade bir manzaraya sahiptir. Doğu Anadolu’nun Abant’ı sayılmaktadır. Gölün kuzey tarafında üzerinde tarihi kalıntılar bulunan dört dekar genişliğinde küçük bir ada vardır. Adaya motorlu ve kürekli kayıklarla gitmek mümkündür.
Deniz seviyesinden 2241m. Yükseklikte bulunan Balık gölü, yurdumuzun en fazla yüksekte oluşmuş gölüdür. Alanı 34km kare olup, derinliği 100 m. yi aşmaktadır. Gölün güney kıyısında plaj sitesi ve turistik tesisler vardır. Balık gölüne Taşlıçay veya Doğubeyazıt üzerinden gitmek mümkündür. Ayrıca Eleşkirt ve Taşlıçay’da üretilenTürkiye’nin en güzel ve kaliteli balı olan Beyaz balı Taşlıçay’dan temin edebilirsiniz.Bayrak Tepe
İlçeye 3 km uzaklıkta, anayol üzerinde bulunan Geçitveren Köyü girişindeki Toptaş Tepesi’nin düzenlenmesi ile oluşturulmuştur. Çevre düzenlemesi ile modern bir mesire alanı görünümü kazanan Bayraktepe’de yaz aylarında havanın yakıcı sıcağından korunmak için kamelyalar ve mangal yapmaya elverişli alanlar bulunmaktadır. Ayrıca çocuklarınızın hoş vakit geçirebilecekleri oyun parkı da bulunmaktadır.
Bayraktepe’nin yapım çalışmalarına Ağrı Valiliği, Tugay Komutanlığı ve ilçe esnafının maddi ve manevi büyük katkıları olmuştur. İlçede çalışan memur, korucu, jandarma ve polis seferber olmuş, Bayraktepe’ nin inşaatında gönüllü olarak çalışmışlardır.. Bayraktepe’de, Anıtkabir’de 01 Şubat – 15 Şubat 2004 tarihleri arasında dalgalanan şanlı Türk Bayrağı dalgalanmaktadır.

Konaklama

KAYMAKAMLIK KONUKEVİ
Taşlıçay Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılan Vali Hüseyin YAVUZDEMİR Konukevi 27 odasıyla büyük çoğunluğu öğretmen olmak üzere ilçede çalışan memurlara konforlu bir ortam sağlamaktadır. Tek kişilik, iki kişilik ve üç kişilik odalarında mutfağı ve 24 saat sıcak suyuyla zor şartlarda çalışan köy öğretmenlerinin ve memurların sıkıntılarından uzaklaştıkları sıcak bir aile ortamı yaşatmaktadır. Tüm odalarında ADSL internet bağlantısıyla Taşlıçay’ın dünyaya bağlantısını sağlanmaktadır. Kafeteryasında çalınan sazlar, patlatılan kestaneler dışarıdaki sıfırın altındaki soğukları sımsıcak gülüşlere ve sevgilere dönüştürmektedir.

TAŞLIÇAY ÖĞRETMENEVİ
Taşlıçay Öğretmenevi
Tel :0 472 551 22 58
Fax :0 472 551 32 13

Taşlıçay Öğretmenevi 24 yatağıyla modern görünümü ve sımsıcak ortamıyla ilçe öğretmenlerine hizmet vermektedir. İki kişilik odaları, kütüphanesi, süreli yayınları, çamaşırhanesi, 24 saat sıcak suyu, oyun salonu, kantini, ADSL internet bağlantısı, dev ekranda maç ve sinema keyfiyle öğretmelerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

KÖYLERİ

Adakent Mezrası
Akyıldız Mezrası
Alakoçlu Köyü
Altıntepe Mezrası
Aras Köyü
Aşağı Düzmeydan Köyü
Aşağı Toklu Köyü
Aşağı Dumanlı Köyü
Aşağı Esen Köyü
Balçiçek Köyü
Bayıraltı Köyü
Bayramyazı Köyü
Boyuncak Köyü
Çöğürlü Köyü
Çökelge Köyü
Dilekyazı Köyü
Düzgören Köyü
Esen Mezrası
Geçitveren Köyü
Gözucu Köyü
Gümüşlü Mezrası
Gündoğdu Köyü
Güneysöğüt
İkiyamaç Köyü
İnanlı Mezrası
Kağnılı Köyü
Karagöz Köyü
Kayalık Mezrası
Kumlubucak Köyü
Kumluca Köyü
Samanyolu Köyü
Satıkomu Mezrası
Sivrice Mezrası
Sivrice Mezrası
Tanrıverdi Köyü
Tanyolu Köyü
Taşteker Köyü
Yanalyol Köyü
Yankaya Köyü
Yardımcılar Köyü
Yardımcılar Köyü
Yaylacık Mezrası
Yeltepe Köyü
Yeniköy Mezrası
Yukarı Dumanlı Köyü
Yukarı Düzmeydan Köyü
Yukarı Esen Köyü
Yukarı Taşlıçay Köyü
Yukarı Toklu Köyü
__________________


Canlı Destek Hattımız
Bazılarına göre forum bize göre bir aile
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
ağrı taşlıçay ilçesi, taşlıçay resimleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Hizli Erisim


WEZ Format -3. Şuan Saat: 01:17 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.7.2
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBulletin 3.7.2 Türkçe Çeviri : Garamanlilar.Com
OK AJANS